Víkend plný akce a ukázek, o které se postarali akrobatičtí piloti, piloti bojových stíhaček, vrtulníků, příslušníci vojska, policie, či hasičů. Událost s mezinárodní účastí, která byla prošpikována nejmodernější technikou, se koná již více jako 20 let a letos ji navštívilo odhadem 180 000 návštěvníků z celého světa. Díky pozvánce od organizátorů jsme mohli být součástí expozice USAR týmu, kterou jsme obohatili prezentací hasičského, plně elektrického robota Rhyno Protect, který se již během prvních pár hodin stal jedním z nejoblíbenějších kousků techniky na výstavě. I přes jeho malé rozměry dokázal díky svému designu, zpracování, obratnosti a funkcím udělat mezi návštěvníky, ale i odborným publikem velký rozruch.
rhyno_sutiny.jpg
Byli jsme velmi překvapeni zájmem návštěvníků, kteří se o robota zajímali a pokládali nám velmi relevantní otázky.

Nejčastější dotazy o robotu Rhyno Protect.

Jaká je váha hasičského robota Rhyno Protect?

Váha robota se pohybuje kolem 200 kilogramů, v závislosti na zvoleném příslušenství, kterým robot může disponovat.

Jak dlouho vydrží v akci na jedno nabití baterií?

Robot vydrží na jedno nabití až 5 hodin. Je osazen dvěma vyměnitelnými bateriemi. Pokud disponujete náhradním setem baterií, během pár minut je robot schopen pokračovat v činnosti dalších 5 hodin. Baterie se nabíjejí cca 2 hodiny.

Jaká je maximální rychlost robota?

Robot Rhyno Protect dokáže jet rychlostí maximálně 5km/h. Disponuje však dalšími dvěma rychlostmi, které lze zvolit přímo na ovladači.

Kolik vody spotřebuje při hašení?

Robot je při hašení napojen na hasičské auto, které reguluje tlak vody. Maximální průtok lafety je 1000 litrů za minutu.

K čemu všechno můžeme použít robota?

Primárně se robot používá k hašení, ale Rhyno Protect je plně modulární robot, kterého umíme modifikovat během pár minut. Po shození vodního děla umíme na základnu připojit koš na převoz nákladu (robot uveze až 250kg), nebo nosítka na převoz raněné osoby. Také se může používat pro tlačení/tahání překážek. Robot může být také osazen více kamerami - thermo kamera, 360 stupňová kamera nebo CBRN senzory pro detekci chemických látek.

Jaká je tepelná odolnost robota?

Rhyno Protect je odolný vůči tepelným vlnám až do 900 stupňů celsia.

Kde sa takýto robot už používa

Hasičské roboty Rhyno Protect a Colossus se používají po celém světě. Pomáhali například i při hašení obrovského požáru katedrály Notre-Dame ve Francii.

Rhyno Protect získal své fanoušky

Díky kolegům z hasičského sboru, kteří našeho Rhyna napojili pomocí hadice na vodu, jsme měli možnost ukázat i sílu a možnosti robota při hašení.
Počasí nám přálo celý víkend a tak vznikl prostor i pro malou zábavu pro účastníky, kdy Rhyno pomáhal chladit i návštěvníky areálu, z čehož měli samozřejmě největší radost ti nejmenší 🙂
Dny NATO v Ostrave 2023 vyšli na výbornú. Už teraz sa môžete tešiť na budúci rok a iného robota 🙂 3MON logo